Loading...

Zelené zlato

V Čechách máme národní nápoj pivo. Piješ už pivo? Doufám, že ne! To děti nesmí. Navíc by ti stejně nechutnalo, protože je strašně hořké. Já jednou ochutnal a zkřivil se mi zobák. Brrr… Proč je tak hořké? To dělá chmel, taková zvláštní rostlinka s malými zelenými šiškami. Pěstuje se hlavně v Ústeckém kraji, a to na velkých polích, co vypadají trochu jako les. A je to ten nejlepší chmel na světě. Proto se mu říká „zelené zlato“. Má i vlastní muzeum v centru chmelařství v Žatci. Tam se dozvíš, že se chmel plazí jako had do výšky šesti metrů. A také zjistíš, proč Češi, když se hodně najedí, říkají, že jsou „nacpaní jako žok“. Jo a víš, proč dospělým pivo tak chutná? Představ si, je to hlavně kvůli tomu, že je hořké! No věřil bys tomu?

Зелене золото

±Чехії національним напоєм є пиво. Ти вже п‘єш пиво? Я сподіваюся, що ні! Дітям не можна цього робити. До того ж воно б тобі все одно не сподобалось, бо воно страшенно гірке. Я одного разу скуштував, і мені аж дзьоба скрутило. Бррр... Чому воно настільки гірке?! Це через хміль, це така особлива рослинка з маленькими зеленими шишками. Вирощується переважно в Устецькому краї на великих полях, які трохи схожі на ліс. Це найкращий хміль у світі. Саме тому його називають „зеленим золотом“. У центрі хмелярства, в Жатці є навіть музей пива. Там дізнаєшся, що хміль, як змія, виповзає на висоту шести метрів. Також там дізнаєшся, чому чехи, коли сильно наїдяться, то кажуть, що вони „набиті як мішок“. А знаєш, чому дорослі так люблять пиво? Уяви собі, головне через те, що воно гірке! Ну, можеш в це повірити?

zobák
дзьоб
chmel
хміль
pole
поле
les
ліс
RUMBURK VARNSDORF DĚČÍN ÚSTÍ NAD LABEM TEPLICE LITVÍNOV BÍLINA MOST CHOMUTOV KADAŇ PODBOŘANY ŽATEC LOUNY LITOMĚŘICE KADAŇSKO PODBOŘANSKO ROUDNICKO LOVOSICKO LOUNSKO MOSTECKO ŽATECKO BÍLINSKO VARNSDORFSKO RUMBURSKO DĚČÍNSKO ÚSTECKO TEPLICKO LITVÍNOVSKO CHOMUTOVSKO LITOMĚŘICKO LOVOSICE ROUDNICE NAD LABEM 1. 5. 6. 7. 8. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 9. 3. 4. 2.
Loading...