Loading...

Koza na věži

Věřil bys, že koza může hnízdit tak vysoko jako já? V Lounech před 600 lety postavil slavný architekt hodně vysoký kostel svatého Mikuláše. Uměl s kamenem kouzla, jako by pavouk spřádal pavučinu. Lidé se tam chodili modlit k Bohu a také obdivovat mistrovství stavitele. Přichází ho obdivovat i dnes, v době mrakodrapů, co sahají mnohem výš než můj komín. V Lounech ale zůstává kostel pořád nejvyšší. A teď k té koze. Městský zaměstnanec, kterému se říkalo hlásný, bydlel až nahoře v kostelní věži. Koukal na všechny strany a hlásil, když zahlédl něco důležitého. Kdybych potřeboval brigádu, tak přesně pro tuhle práci bych se hodil… A ta koza bydlela ve věži s hlásným a několikrát za den běžela 180 schodů nahoru a dolů, aby se napásla. Můžeš to zkusit i ty!

Коза на вежі

Mожеш собі уявити, що коза може гніздитися так само високо, як і я? У Лоунах, 600 років тому, відомий архітектор побудував дуже високий костел Святого Миколая. Вмів чаклувати з каменем так, як павук пряде павутину. Люди ходили туди помолитися Богу, а також помилуватися майстерністю будівельника. Приходять ним помилуватися і сьогодні, в часи хмарочосів, які сягають набагато вище мого димоходу. Але костел в Лоунах – залишається найвищим. А тепер до кози. Міський службовець, якого називали глашатаєм, жив нагорі в костельному шпилі. Він роззирався на всі боки, і повідомляв, коли бачив щось важливе. Якби мені був потрібен підробіток, я б чудово підійшов, саме для цієї роботи... А коза жила в вежі з глашатаєм і кілька разів на день бігала по 180 сходинках вгору-вниз, щоб пастися. Можеш теж спробувати!

koza
коза
kámen
камінь
mrakodrap
хмарочос
schody
сходи
RUMBURK VARNSDORF DĚČÍN ÚSTÍ NAD LABEM TEPLICE LITVÍNOV BÍLINA MOST CHOMUTOV KADAŇ PODBOŘANY ŽATEC LOUNY LITOMĚŘICE KADAŇSKO PODBOŘANSKO ROUDNICKO LOVOSICKO LOUNSKO MOSTECKO ŽATECKO BÍLINSKO VARNSDORFSKO RUMBURSKO DĚČÍNSKO ÚSTECKO TEPLICKO LITVÍNOVSKO CHOMUTOVSKO LITOMĚŘICKO LOVOSICE ROUDNICE NAD LABEM 1. 5. 6. 7. 8. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 9. 3. 4. 2.
Loading...