Loading...

Nápad vytvořit publikaci představující Ústecký kraj dětem z Ukrajiny, které v něm na útěku před válkou našly dočasný domov, jsem dostala v březnu 2022. Jen díky nadšení a ochotě členů týmu, který v této souvislosti vznikl, se jeho realizace podařila tak, aby byla publikace dětem k dispozici před letními prázdninami.

Děkuji Martinu Krskovi (Muzeum města Ústí nad Labem), který vytvořil jednotlivé příběhy i jejich společnou jednotící linku, Václavu Školoudovi (Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem – SVKUL), který text zabalil do krásného grafického obalu, Inně Shevchuk a Rostyslavu Steculovi za překlady do ukrajinštiny, Janě Bednářové a Zdence Andree (obě SVKUL) za korektury a dohled nad formální precizností publikace, Daniele Hrdličkové a Pavle Augstenové (obě Poradna pro intergaci) za výběr slov do slovníčku, ředitelkám Janě Linhartové (SVKUL) a Dagmar Kučerové (Městská knihovna Louny) za sdílení zkušeností a kontaktů, Renatě Zrníkové za zapojení do projektu od jeho prvopočátku a za propojení se správnými lidmi a všem výše jmenovaným za společnou tvorbu úkolů a plodné diskuze nad dílčími aspekty publikace. Romanu Zachovi děkuji, že svým zvučným hlasem namluvil audio verze jednotlivých příběhů, a Štěpánu Tóthovi (SVKUL), že zajistil jejich technické provedení.

Děkuji též úředníkům Krajského úřadu Ústeckého kraje, kteří pro tvorbu publikace připravili podklady a zajistili tisk, a organizacím a autorům, kteří nám poskytli fotografie a obrázky, jež ve fotobance Ústeckého kraje chyběly.

A samozřejmě děkuji hejtmanovi Ústeckého kraje Janu Schillerovi, zastupitelům a zastupitelkám Ústeckého kraje a členům a členkám Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Ústeckého kraje za důvěru, s níž vytvoření této publikace podpořili.

Věřím, že po tomto prvním vydání budou následovat další, která krásy Ústeckého kraje představí i dalším dětem s jiným mateřským jazykem než českým.

Publikace je věnována všem dětem s přáním, aby dětství prožívaly beze strachu.

Karolína Žákovská,
předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny
Zastupitelstva Ústeckého kraje

Loading...